Kalendář

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8
Příměstský tábor 2024
9
Příměstský tábor 2024
10
Příměstský tábor 2024
11
Příměstský tábor 2024
12
Příměstský tábor 2024
13 14
15
Letní příměstský tábor (Parkour School)
Příměstský tábor (Veselá věda)
16
Letní příměstský tábor (Parkour School)
Příměstský tábor (Veselá věda)
17
Letní příměstský tábor (Parkour School)
Příměstský tábor (Veselá věda)
18
Letní příměstský tábor (Parkour School)
Příměstský tábor (Veselá věda)
19
Letní příměstský tábor (Parkour School)
Příměstský tábor (Veselá věda)
20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Charakteristika školy > Historie školy > Historie od 1998 - 2008

Historie od 1998 - 2008Naše škola v roce 2008 slavila 40 let. U lidí se tomu říká „střední věk.“ To už je člověk usazený, moudrý a rozvážný, obohacen mnoha životními zkušenostmi.

A jak je to u školy? Ta naše omládla. Zásadním způsobem se změnil celkový vzhled celého komplexu školních budov. Škola byla zateplena a zastřešena. Nová venkovní image jí sluší. A co teprve vevnitř! Teplo, o kterém jsme léta jen snili, se stalo samozřejmostí! Spokojenost s příjemným prostředím je odrazovým můstkem k dobrým výsledkům. Lépe se učí, když panuje všeobecná pohoda.

Při 30. výročí otevření školy - jsme v Almanachu bilancovali. Zhodnotili jsme učební výsledky, úspěchy žáků ve vědomostních soutěžích, sportovní reprezentaci apod. Zbývá přiblížit další léta. Předně je třeba konstatovat, že počet žáků rok od roku klesá. Ve školním roce 1967/68 se nastěhovalo do nové školy 436 žáků, o 30 let později v roce 1997/98 navštěvovalo školu 356 dětí a v tomto školním roce 2007/08 jich bylo 283. Paralelní třídy s 32 a více žáky jsou zřejmě už nenávratnou minulostí.

Ve školním roce 1998/99 vypracovala škola poprvé Minimální preventivní program, který měl zmapovat situaci na poli drog ve škole a v obci. Podle výzkumu 14,3% žáků naší školy vědělo, že někdo z dětí kouří, 32,7% pak znalo ve svém okolí někoho, kdo bral drogy. Tyto varovné signály nezůstaly bez povšimnutí. Řada mimoškolních akcí, činnost kroužků na škole, sportovní vyžití a dobrá motivace - to bylo vhodné nasměrování žáků k aktivnímu naplnění volného času. Gymnastická družstva starších i mladších žáků vyhrála okresní soutěž a v regionálním finále v Krnově skončila na 3. a 4. místě. V Poháru rozhlasu v lehké atletice v Třinci vybojovali naši chlapci druhou příčku mezi vesnickými školami a celkově obsadili 5. místo v České republice. Lucka Lipnická v pěvecké soutěži Zpěváčci 1999 postoupila do celostátního kola a zúčastnila se přehlídky ve Velkých Losinách.

Ve škol. roce 1999/2000 se poprvé ve všech ročnících začalo vyučovat podle vzdělávacího programu Základní škola. Martin Čecháček se stal přeborníkem okresu v gymnastice a ve výtvarné soutěži Zdravý životní styl obsadila M. Gospošová druhé místo v regionu a na druhém místě skončila i v mezinárodní soutěži v polských Katovicích. Z mimoškolní činnosti se největší popularitě těšily kroužky informatiky. Bylo jich tehdy šest s 96 dětmi. O prázdninách organizovala paní učitelka Mgr. Sobková dětské tábory ve Sloupu.

Škola byla postupně dovybavena žaluziemi, zmodernizovala se odborná pracovna fyziky, o rok později byla zřízena nová kolárna a velkým počinem se stala výměna oken na pavilonu 6.-9. Pro vedení obce je dobrý stav školy prioritou. Snaží se a úspěšně, aby prostředí bylo příjemné a chod školy neměl trhliny. Ve školním roce 2001/02 byla zřízena v areálu školy plynová kotelna. Hned následující zima ukázala, že letitým problémům s nízkými teplotami v koncových třídách odzvonilo. Postupně byly vyměněny i všechny radiátory.

Od 1.1.2003 došlo k nové právní úpravě a základní škola se stala příspěvkovou organizací s názvem Základní škola Hať, okr. Opava, příspěvková organizace (později Základní škola a mateřská škola Hať, příspěvková organizace). Patří k ní základní škola, mateřská škola, školní družina a školní jídelna. Tento právní subjekt čítá dnes přibližně čtyřicet zaměstnanců .

Ve školním roce 2002/03 se přihlásil kroužek informatiky pod vedením pana Radovana Ochvata do celostátní soutěže O nejlepší webové stránky školy. V konkurenci 250 škol skončili v první desítce a pro zaslouženou cenu si jeli do Prahy Jirka Petřek, Vojta Címa, Jiří Aujezdský, Honza Kalvar a Karel Václavík. Získali pro školu digitální fotoaparát, výukové programy pro PC a předplatné odborného časopisu.

Škola neusnula na vavřínech. Ve spolupráci s Arcidiecézní charitou v Praze adoptovala v roce 2003 chlapce z Indie. Každý rok sbírají naši žáci starý papír a za výtěžek z jeho prodeje může indický chlapec studovat. Je to jistě ušlechtilý čin.

26.11. 2003 byla podepsána Partnerská smlouva o spolupráci mezi školami v Hati a Bienkowicemi v Polsku. Družba se začala úspěšně rozvíjet prvními vzájemnými návštěvami, dnes je už tradicí. Polští žáci se pravidelně zúčastňují našeho branného závodu, naši na oplátku jejich významných akcí, dvakrát se uskutečnila i společná exkurze. Byla to např. v roce 2005 návštěva muzea a výstavy historických dokumentů v Ratiboři, vloni Hornické muzeum v Petřkovicích, lanové centrum a prohlídka bunkrů. Společné akce jsou pro obě školy přínosem.

Ve školním roce 2004/05 získala obec dotaci na celkovou rekonstrukci školy. Kromě zateplení byly všechny pavilony i nově zastřešeny, dokončila se výměna oken, zateplená tělocvična se dočkala i vnitřního obložení. Zkrátka – škola září, je jako nová.

Od roku 2004 začali všichni učitelé pracovat na novém školním vzdělávacím programu, v němž by měla dostat zelenou aktivní a tvořivá práce žáků. Učitelé se zúčastňovali řady školení, navštěvovali pilotní školy a postupně tvořili svůj vlastní program. Je to práce velmi náročná, zodpovědná, dlouhodobá a časově náročná. Náš školní vzdělávací program, který jsme nazvali Škola - jedna rodina, směřuje k ověřování nových trendů ve výuce. Některé celoškolní projekty, například Evropský den jazyků nebo Den Země, měly u žáků i rodičů velký ohlas. Před Velikonocemi žáci připravují velikonoční trhy spojené s prodejem vlastních výrobků. Byly velmi úspěšné , žáci si zkusili, co obnáší výroba i příprava a od té doby se takové akce střídají s obdobnými akcemi před Vánocemi.

Osvědčila se i nová varianta třídních schůzek - tzv. konzultací s rodiči za přítomnosti žáka. Žák slyší hodnocení učitele i reakce rodičů a může aktivně a sebekriticky zaujmout své stanovisko. Učí se tak samostatnosti a zodpovědnosti. A to je určitě dobře. S hrdostí můžeme říci, že naše škola byla na 1.9.2007, kdy školní vzdělávací programy vešly v platnost a začalo se podle nich učit v 1. a 6. třídě, dobře připravena. Škola se může pochlubit i novou učebnou, vybavenou moderní audiovizuální technikou s interaktivní tabulí. Žáci jsou zvídaví, dvakrát se umístili na druhém místě v populární regionální soutěži Znáš, umíš, dokaž. Pro zdravou výživu slouží od minulého roku automat na mléčné výrobky, takže zázemí je dobré. Teď jenom přejme žákům i jejich učitelům, aby se jim výuka stala skutečně hrou a zábavou.

Úspěchů, kterých žáci dosáhli v soutěžích a reprezentaci školy, bylo moc. Nelze je všechny ani vyjmenovat. Stačí však nahlédnout do školního časopisu Háďátko, v němž jsou všechny zdokumentovány. Je to dlouhá škála jmen, je to také důkaz, že naši žáci jsou šikovní a v životě se neztratí.

Škola žije, škola dýchá a je plna elánu.

autor: Marta Rončková